I'm a title. Click here to edit me

 

השקיית בונסאי                                                              מאת: עמיחי יחזקיהו
האביב בפתח ותיכף אחריו יגיעו ימי הקיץ הלוהטים.
השקיית עץ בונסאי השתול בעציץ שטוח חשובה במיוחד בתקופה זו, לא רק לשם אספקת צרכי העץ והזנתו אלא גם לצינון המצע.
אז באיזו תדירות משקים? ובאיזה מינון? ואיך נמנעים מהשקיית יתר?
ובכן, דרך המלך בין הימנעות מהתייבשות קיצונית במצע לבין עודף השקיה בבונסאי, תלויה ועוברת דרך מספר גורמים: סוג הצמח וגודלו, אופן ההשקיה (טפטוף/המטרה/ידני), הרכב המצע, התחשבות בתנאי סביבה ואקלים, הצבה ביחס נכון של אור/צל ואפילו סוג העציץ וגודלם של חורי הניקוז בו.
'כלל האצבע' (תרתי משמע) בהשקיית בונסאי, הוא ליישם השקיה רק כאשר פני המצע יבשים - את זה ניתן לעשות בבדיקה ידנית פשוטה הבוחנת לחות או יובש בחלקו העליון של המצע (בעומק של סנטימטר או שניים).
עם הזמן ניתן לקבוע את תדירות ההשקיה בימי הקיץ וגם בשאר עונות השנה, על פי הניסיון וההכרות עם צרכי הצמח.
חשוב לזכור שעץ השתול בעציץ קטן, ובמיוחד כזה עם מעט מצע, "מתבשל" בחום הקיץ הישראלי ולכן יש להקפיד על השקיה, לעתים אפילו מס' פעמים ביום ובמיוחד בשעות החמות, גם לשם צינון.
מנגד, בכדי להימנע מהשקיית יתר ומעודף לחות במצע, נוהגים מגדלי בונסאי להרכיב מצע בעל כושר ניקוז גבוה במיוחד, זאת בנוסף לשימוש בעציצי בונסאי מקצועיים שלהם חורי ניקוז גדולים במיוחד; כל אלו אינם מאפשרים "עמידת" מים בעציץ שעלולה לסכן את הצמח, ובנוסף גם מתאימים לצורך בתדירות ההשקיה התכופה. חשוב לזכור שגם במצע מנוקז היטב יש להקפיד על פיזור נכון והרטבה של כל מערכת השורשים.
הצבה ומיקום
הצבה נכונה של עץ בונסאי בקיץ היא כזו הנמנעת מחשיפת העץ לשמש ישירה בשעות הצהריים החמות, ומאפשרת אוורור נכון בסביבת הבונסאי. מומלץ להציב את העץ בשמש ישירה של שעות הבוקר או אחה"צ.
המצב ייעשה מורכב יותר כשמדובר בעץ בונסאי הממוקם בתוך הבית ואינו מחובר למערכת השקיה קבועה. במקרה כזה תלוי העץ לחלוטין בבחינה יום יומית של מצב המצע, וכן בדאגה לאספקת שאר התנאים ההכרחיים לקיומו כמו אור, אוורור ועוד. מניסיוני, מיקום כזה יקשה על בעל העץ להחזיק את הבונסאי שלו חיוני לאורך זמן.
טיפים
המלצה חשובה נוספת היא על מספר טפטפות לעציץ אחד לשם ביטחון, על הספק הטפטפת להיות מותאם לפי גודל העציץ ומשך זמן ההשקיה, עד לנגירה. מדי פעם מומלץ ליישם השקיה ידנית בהתזה לשטיפת אבק מהעץ. כדאי להימנע מהצבת צלוחית בתחתית העציץ ובמידה ויש כזו חשוב להקפיד על סילוק המים העומדים בה.
בשאר תקופות השנה יש להחיל מנהג השקיה על פי צרכיו ומצבו של כל עץ ועץ.  מומלצת השקיה עד לנגירה מלאה, וזאת על מנת למנוע הצטברות של מלחים במצע. בחורף, במידה ועץ בונסאי נמצא במקום מקורה מומלץ להוציאו "למקלחת" בזמן גשם לשטיפת המצע ממלחים.
מבחינתי, טוב תמיד להזכיר שהתבוננות ובחינה מתמדת של עץ הבונסאי וצרכיו הם אמנם צורך חשוב עבור העץ, אבל גם מקור להנאה וסיפוק לבעליו.

                                                                                                                                        
                                                                                                                                                     

 

 

  Copyright © 2012

   . All Rights Reserved

 All images are for personal viewing only

 © כל הזכויות שמורות,אין להעתיק או לשכפל מאמרים ותמונות מהאתר.
כל המעתיק או משכפל מהאתר ללא אישור בכתב מבעלי האתר יהיה צפוי לקנסות אשר קבועים בחוק.
כל מידע ו/או תצוגה באתר לרבות גרפיקה, עיצוב, מאמרים והצגה מילולית, סימני "לוגו" וכן עריכתם והצגתם של אלה, הנם בבעלות הבלעדית של האתר ואין להעתיק,לשכפל, להפיץ, לפרסם או להשתמש בכל דרך אחרת בתכנים המופיעים באתר, אלא אם האתר נתן את הסכמתו לכך בכתב ומראש.